Juglans regia

Вообичаениот орев е познат и по името на овошјето, оревот од Кастила или обичниот орев, или како европски орев и шпански орев. Тоа е големо дрво, член на juglandáceas, од кои некои датираат од периодот креда. Тоа е одгледувано во основа за своите плодови, многу хранливи.

Ред: Fagales
Семејство: Juglandaceae
Жанр: Juglans

Опис

Juglans regia е листопадни видови ореви кои достигнуваат височина од 25 до 35 метри, со величествен лежиште и заоблена круна. Неговото багажникот е кратка, рамна и мазна маслиново-кафена кора во раните години, но се претвора во сиво-кафеава боја со сребрени бои како што расте. Има композитни листови долги 25 до 40 сантиметри со 5-9 пара летоци, наредени наизменично. Кога притискаат, тие даваат пријатна миризба. Цветовите се моноцидни; женските цвеќиња растат во групи од 2-5 и се мали, зеленикави и без видливи ливчиња или сепали. Машките се поголеми и се појавуваат во гроздовете на inflorescences наречени catkins , кои се мерат 5-10 сантиметри во должина.

Плодот на обичниот орев е класифициран како drupe и не е точно орев. Во ботаниката, оревите се состојат од семе и тврд школка, додека тупките имаат тврд внатрешен слој со внатрешно семе и два тешки надворешни слоеви или месести. Овој последен опис се согласува со карактеристиките на орев овошје, иако во колоквијалниот говор се нарекува орев од Кастила или едноставно орев. На англиски, тоа се нарекува орев . Таа има јадење слатка семе и неговата форма наликува на онаа на човечкиот мозок.

Заеднички орев - Juglans regia.

Дистрибуција

Главните светски производители на ореви се САД, Иран и Кина.

Тоа е мајчин видови на Централна Азија. Авганистан, Кина, Пакистан, Киргистан, Таџикистан, Туркменистан и Узбекистан се земји каде што се јавува природно. Во моментов нејзиниот географски опсег во дивината се движи од провинцијата Ксинџијанг, Кина, кон источна Турција, преку делови на Казахстан, Узбекистан, Киргистан, Пакистан, Авганистан, Иран, Азербејџан, Непал, Бутан, регионот на Тибет, Индија, Шри Ланка, Грузија и Ерменија.

Оревите се многу важна храна од праисториските времиња . Римјаните ги запознале во Франција и Англија, а потоа се ширеле во други делови на светот. Видовите пристигнале во Америка во XVII век со англиските колонизатори. Таа во моментов се одгледува во, покрај Азија, европски земји како што се Франција, Грција, Романија, Унгарија, Србија и Бугарија, како и Мексико, Чиле, Австралија и Нов Зеланд; редовно региони на умерена клима. Главните производители на ореви се САД, Иран и Кина.

Репродукција и сорти

Цветовите почнуваат да се развиваат кон крајот на пролетта, околу јуни; машките имаат голем износ на полен. Жените се опрашуваат од ветрот. Откако ќе се направи оплодувањето, плодот почнува да се развива, а во октомври семето е зрело.

Juglans regia може да се пропагира со помош на семиња или сечи. Потребни се длабоки и добро исцедени почви. Ако расте во сончева област, мора да биде во ладна зона, и обратно. Околу 18-20 недели по цветни, оревите може да се соберат. Некои сорти се одгледуваат: "Конкорд" е од Соединетите Американски Држави и нејзините ореви се со добар квалитет; "Франките" е од Франција и произведува мали, но одлични ореви; "Чудото на Вилсон" е од Обединетото Кралство и развива мали и средни плодови, додека "Хансен" е малку орев, но е отпорен на болести. Други популарни сорти се "Broadview", "Spurgeon", "Waterloo", "Chico", "Chandler" и "Buccaneer".

Употреба

Вообичаениот орев е адстрингентен, експекторантен и лаксативен вид . Лисјата се припишуваат на својствата за третман на астма, хронична кашлица, запек и уринарни камења, додека кората се користи за лекување на дијареа и анемија; во Пакистан се користеше како паста за заби. Кршени лисја работат на кожата за одвраќање на инсекти.

Ореви се многу хранлива храна; Тие се богати со протеини и масни киселини како Омега 3 и Омега 6. Омега 3 масните киселини можат да го намалат ризикот од рак и некои други хронични заболувања. Тие исто така содржат јаглени хидрати, калциум, железо, фосфати, фолна киселина, витамин Б6 и витамин Е.

Ореви

Сурови или варени, оревите имаат многу добар вкус. Тие можат да се јадат како мезери, или како додаток или главна состојка во многу солени јадења и десерти, како што се леб, колачи, сладолед и зачини. Со сокот на дрвото, извлечена на пролет, се прават вина, сируп и ликери, а со лисјата некои луѓе подготвуваат чај. Маслото исто така се користи во голем број на чинии.

Ореви се богати со протеини и масни киселини како Омега 3 и Омега 6.

Ореовото дрво е тешко, фино и убаво, па затоа е високо ценето во изработката на кујната. Со него се произведува мебел и секојдневни предмети. Од лисјата и кората добивате кафеава нијанса која се додава на некои комерцијални бои за коса и кондиционери и шампони за темна коса.

Закани и конзервација

Според Црвената листа на Меѓународната унија за зачувување на природата, обичниот орев е вид "блиска загрозени" . Таа ги идентификува како нејзини главни закани бербата на своите плодови, пасење и сеча. Последните две влијаат врз нивното живеалиште и директно го намалуваат нивното изобилство. Од друга страна, дрвјата, иако отпорни, не се ослободени од опасноста дека габите, бактериите и инсектите може да предизвикаат штетници како што се 'рѓа од орев, бактериска лошотија, лисја и губење на коренот. Покрај тоа, мразот може да предизвика оштетување на младите цвеќиња и пука.