Ananas comosus

Ананасот, ананасот или ананасот е плод што расте во растение со препознатливи лисја. Тој е еден од најкарактеристичните плодови на тропските региони и главните видови јадења од семејството бромелиад.

Името "ананас" произлегува од нејзината сличност со плодовите на боровите, а научното име Анан доаѓа од написот на тупи, што значи "одлично овошје", а комозата значи "тафтувани", очигледно со распоредот на лисјата околу стеблото.

Ред: Poales
Семејство: Bromeliaceae
Род: Анан

Опис

Плодот на Анасовиот комосус е навистина група на мали плодови, наречени синкарп . Ова се случува откако поединечните цвеќиња зреат, така што јајниците од нив ја зголемуваат нивната дебелина и, многу блиску еден до друг, заваруваат и формираат едно овошје долг околу 30 сантиметри. Заштитен е од цврста и восочна кора, составена од хексагонални единици со зелена, жолта или црвеникава боја, кои претходно биле сепали и плетенки на индивидуалните цвеќиња кои биле модифицирани со соединувањето на плодовите.

Во горниот дел стои кратко и дебело стебло од кое 30 или повеќе долги, тврди, влакнести листови со назабени рабови, кои се мерат од 10 до 100 сантиметри во должина (понекогаш и до 150 сантиметри), се развиваат спирално. Површината на листовите е покриена со многу тенок слој од многу кратки влакна и сребрена боја што ги штити од сончева светлина. Бојата е светло зелена со допири од црвена, виолетова или жолта боја.

Ананас - Анан комосус.

Цветовите на фабриката растат во inflorescence од околу 15 или до 30 сантиметри во должина, со повеќе од 100 индивидуални црвени или виолетови цвеќиња кои се состојат од 3 sepals, 3 ливчиња, 6 stamens и јајниците; секој од нив има поединечна брак, односно структура во основата што ги штити.

Севкупно, фабриката за ананас мери висина од 1 до 1,5 метри . Некои достигнуваат висина од 2 метри.

Дистрибуција

Ananas comosus се одгледува илјадници години и е резултат на селективно размножување, така што точното потекло е непознато. Сепак, познато е дека тоа е видот роден во Јужна Америка, веројатно од регионот помеѓу јужниот дел на Бразил и Парагвај, а домородците го проширија во голем дел од Америка. Го одгледувале како храна, за медицински цели и за добивање на алкохолен пијалак.

Флорални сцена во антисесија.

Се смета дека истите јужноамерикански домородци го однеле во Централна Америка, Мексико и Западна Индија и дека во 15-тиот век веќе бил присутен во многу поширок регион од оригиналниот. Можно е и неговата екипа да бидат првите Европејци кои го познаваат ананасот на островот Гвадалупе, во 1493 година, а потоа го зедоа видот на патувањето во Шпанија. Патем, Колумбо го нарече плодот "бор на Индија", за да го најде многу сличен на зимзелени ананаси.

Денес растението стана натурализирано во скоро сите земји од Централна Америка и се одгледува во многу земји во светот.

До крајот на 16-от век, Ananas comosus веќе бил присутен во многу тропски земји, вклучувајќи ги Филипините, Јава, Индија и делови од Африка и Кина. Англија пристигнала во 1660 година, каде што почнала да се одгледува во оранжерии, а на крајот на 18-тиот век била воведена на Хаваи . Денес, фабриката е натурализирана во скоро сите земји од Централна Америка и се одгледува во многу земји во светот. Иако природно се развива во тропските региони со топла клима (генерално, со температури над 22 ° C), во земји со поладна клима се одгледува во оранжериите.

Репродукција и сорти

Фабриката на ананасот се шири вегетативно, односно е репродуцирана асексуално. Раководителите на култури можат да ги пресечат круните од мајчината фабрика и да ги засадат директно на земја неколку дена подоцна или да ги впијат во вода за да направат корени. Hijuelos и слоеви се исто така структури кои се користат за засадување на ананасот. Откако зрели растенија почнува да се развива цвеќиња, но генерално времето на цветни не е точно. Понекогаш растенија хормони се користат за фабриката да се развие и произведува овошје. Во принцип, тие се појавуваат кога фабриката е околу 3 години.

Цветовите се хермафродити ; Тие истовремено имаат женски и машки сексуални органи. Одгледуваните ананаси произведуваат овошје без опрашување, но други треба да бидат pollinated од страна на инсекти. Некои од најпознатите комерцијализирани сорти се "Кралицата", "Абакакси", "Кона Сухарлаф", "Рипли", "Пернамбуко", "Црвениот шпански" и "Нежните кајен". Важни производители на ананас се Костарика, Филипини, Бразил, Индија, Тајланд, Кина, Хаваи, Тајланд и Кенија.

Зрели ананас сече.

Употреба

Ананасот има вкусен слатка и кисел вкус. Се ужива свежо, во сокови, во десерти, па дури и во јадења од пилешко, риба или друго месо. Индијанците подготвија (и подготвија) ​​алкохолни пијалоци и други познати како чича и гуарапо. Можеби најпознатиот алкохолен пијалок базиран на Ananas comosus е piña colada, коктел подготвен со пулпа од овошјето и се меша со кокосов крем, рум и други состојки. На Филипините, пулпата остава да ферментира, а со тоа се подготвува сос од месо. Ананас трици, добиени со извлекување на сок, е добиточна храна, и млади цвеќиња може да се готви или јаде сурови.

Пулпата од ананасот е многу богата со витамин Ц, манган и диететски влакна.

Пулпата од ананасот е многу богата со витамин Ц, манган и диететски влакна. Тие исто така содржат мала количина на тиамин, фолна киселина и витамин Б6. Бромелаин, ензим, има антиинфламаторни својства , па затоа понекогаш се користи како лек за подобрување на варењето на храната. Bromelain се продава како меланса за месо и состојка во некоја козметика; Нејзината примена се истражува во третманот на некои болести на човечкото тело . Бидете внимателни со овошјето, бидејќи bromelain може да предизвика гадење, , осип и да влијае на фетусот.

Од лисјата на ананасот добивате силни влакна од деликатна текстура која сеуште се користи во места како Бразил и Филипините. Од друга страна, кокосот Ананас може да се сади како украсно растение. По бананите и агрумите, ананасот е трето најкултурно тропско овошје.

Закани и конзервација

Тоа е еден вид широка култура, па затоа не е во опасност од исчезнување или силно загрозени. Се разбира, поради неговата тропска природа е подложна на мраз. Нематоди, мијалници и габи можат да се населат во корените и да ја атрофираат целата растение. Некои од организмите способни да влијаат на ананасот се Erwinia chrysanthemi, Erwinia herbicola var. ананас, ацетобактер ацети и аспергилус флавус .