Cucumis melo

Не постои ниту еден вид диња, но Cucumis melo е еден од најпознатите и комерцијализирани. Растението на овој вид, како и на другите видови растенија на дињи, е дел од семејството Cucurbitaceae, кое вклучува краставици и тикви.

Ред: Cucurbitales
Семејство: Cucurbitaceae
Жанр: Cucumis

Опис

Фабриката Cucumis melo е годишно качувач на бројни мазни и дебели стебла кои се протегаат во неколку насоки низ почвата. Неговата максимална должина е 1,5-2 метри . Има големи листови, широки околу 15-25 сантиметри, и со лобуси, покриени со тенки и кратки влакна. Генерално, овие лисја имаат облик на срце.

Се развива голема и издолжена цвеќе со 5 sepals, 5 жолти ливчиња, понекогаш со портокалова или зеленикава маска, и 5 stamens. Плодовите се класифицираат како лажни бобинки, но она што навистина се истакнува е големата разноликост на облиците, текстурите и боите во кои е претставена, според сортата. Многу од нив се зелени, жолти или портокалови, со сјајна тешка кожа и униформа тон или со груб слој кој наликува на мрежа, а повеќето се кружни. Внатре тие имаат сочно месо и разновидни бои, со мноштво внатрешни семиња.

Диња - Cucumis melo.

Дистрибуција

Поголемиот дел од дивите видови доаѓаат од азискиот континент и од некои суви региони на Африка. Иако диви форма на Cucumis melo не е пронајдена, се верува дека е роден во Иран, Авганистан, северозападна Индија, Ерменија и Анадолија, иако сорти се произведуваат во различни делови. Културата исто така се прошири и во неколку региони во светот, вклучувајќи ги Ангола, Египет, Етиопија, Сенегал, Јужна Африка, Кенија, Зимбабве, Индија, Кина, Иран, Непал, Пакистан, Шри Ланка, Филипини, Австралија, Папуа Нова Гвинеја и Соломонови Острови.

Поголемиот дел од дивите видови доаѓаат од азискиот континент и од некои суви региони на Африка.

Овој вид проповеда во областите на тропска и сува клима, од ниво на море до височина до 1350 метри. Може да живее во шумите, грмушките, пасиштата и некои други екосистеми. Тоа е годишна фабрика способна да се развива во умерени клими. Не го поддржува мразот.

Репродукција и сорти

Растението цути редовно од јули до септември. Цветовите се монокултни : само машки или само женски, но тие се на истата фабрика. Тие се опрашуваат со пчели и други инсекти и можат да се самоопрабодат. Ова се случува кога женскиот цвет се опрашува со помош на полен од машки цвет од истата фабрика. Честопати, цвеќињата се отвораат наутро, но во денови со висока влажност или ниска температура, тие можат да се отворат многу подоцна. Култите растат главно од семе, но бараат топлина и влага да се 'ртат.

Зелена диња, различни диња.

Cucumis melo има 2 главни подвидови: Cucumis melo agrestis и Cucumis melo melo . Општо земено, Cucumis melo има варијации на слатки и сочни дињи. Еден од најпознатите е диња диња ( Cucumis melo var. Cantalupensis ), која очигледно се одгледувала за прв пат на Блискиот Исток, а подоцна се проширила и во Кина. Други сорти се "Makuwa", "Reticulatus", "Chito", "Ameri", "Adana", "Chandalak", "Inodorus" и "Dudaim".

Во моментов, диња се одгледува во многу други региони во светот. Видот расте во добро исцедена песочна почва, подобро во топли, суви и сончеви области отколку кај умерените; во ладни подрачја се определува за негово ширење во оранжериите. Не толерира мраз.

Дињјата е богата со витамини Б и Ц, како и со калиум и фолна киселина.

Употреба

Фабриката на диња се одгледува во основа од плодот, чие месо е слатко и сочно и често се консумира свежо, во пијалаци или во десерти. Дури и нејзината текстура и вкус многу добро се комбинираат со сирење и шунка, и се вклучени во дегустации на вино. Дињјата е богата со витамини Б и Ц, како и со калиум и фолна киселина. Од своја страна, семето содржат протеини и со своето масло, слатко и оревче, варено или додадено на винагрети за салати. Семето без надворешно обложување се јаде сурово или наздравено или може да се додаде во супи, чорби и леб.

Употреба на диња.

Традиционалната медицина користи некои делови од Cucumis melo за лекување на одредени болести. Корените се моќни лаксативи, а семето се антитусивни, дигестивни и вермифуги. Овошјето понекогаш се користи во козметичката индустрија за да се направат навлажнувачи, лосиони и така натаму.

Закани и конзервација

Овој вид на растенија е подложен на ниски температури. Ако не се грижите за нив или растенијата се сеат многу блиску еден до друг, тие можат да развијат болести како што се прашкаста мувла, предизвикана од габи и краставица мозаичен вирус. Cucumis melo не е загрозен вид.