Цитрус x парадиси

Дрвото на грејпфрут се нарекува pomelero или грејпфрут, иако е почеста луѓето да се однесуваат на плодовите. Всушност, постојат неколку плодови кои се нарекуваат грејпфрут, како Citrus maxima x C. reticulata (златен грејпфрут), но Citrus x paradisi е најстариот култивиран и познат вид. Таа е дел од групата од цитрус и нема диви потекло, бидејќи е резултат на хибридизација помеѓу сладок портокал ( Citrus x sinensis ) и pamplemusa или грејпфрут ( Citrus maxima ).

Ред: Sapindales
Семејство: Rutaceae
Род: Цитрус

Опис

Помело чува многу сличности во својот изглед со други цитрусни дрвја. Таа расте околу 5 или 6 метри висока и има заоблени крошна на густа зеленило. Некои дрва дури можат да достигнат и до 13-15 метри во висина. Обично, багажникот е околу 15 сантиметри во дијаметар, но мерењето се зголемува со оглед на тоа што дрвото расте.

Листовите се повеќегодишни, па Citrus x paradisi не е гол во секое време од годината. Неговата боја е светло зелена, потемна во зракот и јасно на долната страна. Неговата форма е овална или елиптична и нејзината површина е покриена со мали везикули. Тие се мерат околу 15 сантиметри во должина. Цветовите изнесуваат мека бела, крем или жолта боја и даваат суптилен и пријатен мирис. Тие имаат 4 ливчиња и растат сами или во групи од 6 до 12.

Грејпфрут се кружни плодови или со облик на светлина круша, со дијаметар од 10-15 сантиметри , но некои сорти се уште поголеми. Кожата е малку груба, зелена, жолта или розова-портокалова. Сочното пулпа се состои од неколку мембранозни кеси; Таа има жолтеникава или розова боја и кисела и малку сладок вкус кога е зрела.

Pomelero - Citrus x paradisi.

Дистрибуција

Се верува дека хибридот е роден на островот Барбадос и бил воведен во Азија во седумнаесеттиот век.

Citrus x paradisi е релативно нов вид. Се верува дека хибрид е роден на островот Барбадос од 2 споменати видови, кои биле воведени во регионот од Азија во седумнаесеттиот век. Друга идеја е тоа што е роден во Западна Индија. Најпрво, грејпфрут бил наречен "забрането овошје" , како што може да се види од 1750-та хартија од Грифит Хугес, или е позната како мала разновидност на pamplemusa. Неговото име се сменило во "грејпфрут" кога бил запознаен со Европа.

Денес се одгледува во топли региони, по можност од суптропска клима. Главните земји за производство на грејпфрут се Кина, САД (главно Флорида и Калифорнија), Мексико, Тајланд, Јужна Африка, Израел, Аргентина, Турција, Индија и Судан. Од друга страна, Куба, Бразил, Индија и Мароко имаат важни сорти.

Репродукција и сорти

Помелеро е вид кој има двата пола во истата фабрика. Цветовите, кои почнуваат да се појавуваат на пролет или лето, се обично хермафродитни, со истовремени машки и женски полови органи. Ова е предност, бидејќи им овозможува да се опрашуваат благодарение на инсектите како што се пчелите , кои доаѓаат кога се хранат со нектар. Откако ќе се појави опрашването и цветот се оплоди, плодот почнува да расте од цветот.

Одгледуваните pomeleros можат да напредуваат на неколку видови почви, вклучувајќи глинест и солен раствор. Тие главно се пропагираат со помош на семиња, сечи и графтови заштитени од многу силни ветришта и солен раствор, и произведуваат овошје во периоди од 2 до 5 години, приближно. Постојат многу сорти ; од најпознатите култивирани тие нагласуваат: "Стар Руби", од темно овошје со пулпа интензивна црвена боја; "Oroblanco", од бледо жолт грејпфрут и без семиња; "Бело мочуриште", со големи плодови и неколку семиња; и "Данкан", многу отпорни на ладно и многу сочно овошје.

Зрели грејпфруци.

Употреба

Дрвото на pomelero е тешко и се користи за да се направи мебел и некои предмети. Грејпфрутот е плод многу ценет поради неговите хранливи и лековити својства. Тој е богат со витамин Ц, калиум, влакна, тиамин, рибофлавин, ниацин и пантотенска киселина, и содржи одредени количини на калциум, железо, магнезиум и манган. Витаминот А е богат со сортовете на црвено и розево, и се јавува особено во форма на ликопен и бета-каротин.

Грејпфрусите се консумираат свежи или во чинии, сокови и десерти. Вкусот не е многу слатка, па затоа е многу вообичаено во исхраната да губат телесната тежина . Завршени и посеан со шеќер или облечени со мед, се дел од појадок или закуска. Ако сегментите се пржени, тие се додаваат во рибата, сланина или зеленчук како додаток или облекување. Од кожата и семето се добива масло со кое производите за јадење се ароматизирани или не; Кожаното масло се продава како арома на безалкохолни пијалоци. Оцет и квалитетно вино се подготвуваат со сок.

Семето на овошјето има антибактериски и антифунгални својства, и се верува дека маслото придонесува за дигестија на мастите.

Закани и конзервација

Помелорото не е особено загрозено растение, ниту пак се смета дека е во опасност од исчезнување. Сепак, таа е подложна на бактерии и габи, кои, ако се сместени или се хранат со неа, може да ги разболат. Некои од болестите кои страдаат од грејпфрут или грејпфрут се сувата гниење, меланозата на агрумите, овошната мушка, белата мушка и црната атрофија. Aphids исто така се способни да го инфицираат растението.