Citrullus lanatus

Освежувачката лубеница, овошје, исто така наречена и лубеница, нотка и паитил, расте во растение поврзано со тиква , жлеб тиква и диња . Овој вид е член на семејството Cucurbitaceae, и во основа се одгледува за своите плодови.

Ред: Cucurbitales
Семејство: Cucurbitaceae
Род: Цитрул

Опис

Сличноста на фабриката на лубеницата од онаа на тикви е многу забележлива. Тоа е притаен трева со многу плитки корени и стебла до 3 метри во должина кои имаат некои влакна, што им дава груба текстура и нешто неразумно на допир. Има ластовички кои се протегаат од аксилите на листовите и обично се заокружуваат околу стеблата.

Листовите се pinnate и обично имаат 3 лобуси и 5 ребра. Како и стеблата, неговата површина има мали влакна. Релативно големи, тие мерат помеѓу 6 и 20 сантиметри во должина. Нејзиното цвеќе се состои од 5 sepals, 5 ливчиња, 5 stamens и помал јајчник; Тие покажуваат бледо жолта или жолтеникава зелена боја. Тие доведуваат до големи и овални или кружни плодови, со темнозелена кора со полесни или потемни ленти или дамки. Сочното пулпа е црвена или интензивна жолта, со сладок и освежувачки вкус.

Лубеница - Citrullus lanatus.

Дистрибуција

Неговото одгледување датира пред најмалку 4.000 години.

Лубеницата се смета за родна во тропска Африка, но не постои консензус за точниот регион. Тоа би можело да биде регионот Калахари, во сегашната Боцвана, Намибија и Јужна Африка, или, североисточно од континентот. Диви лубеници имаат широка дистрибуција во Африка и Азија; во претходната таа доминира во Замбија, Мозамбик, Јужна Африка, Намибија, Боцвана, Зимбабве и Малави.

Неговото одгледување датира пред најмалку 4.000 години; пред христијанската Европа, таа веќе се одгледувала на Средниот и Далечниот Исток, како и во долината на Нил. Таа се проширила низ медитеранската област и Индија во праисториски времиња, но Кина стигнала до единаесеттиот век. Тоа беше воведено во Америка во шеснаесеттиот век.

Во моментов, фабриката на лубеница се одгледува во поголем дел од светот, особено во земји со умерена клима, иако, ако се обезбеди соодветна грижа и клима, може да прерасне во суви до тропски места. Најдобро е да се прилагодат на региони со долги, топли лета .

Репродукција и сорти

Citrullus lanatus има машки и женски цвеќиња во иста фабрика; последново често се опрашуваат со пчели, но и други инсекти, исто така, можат да ја завршат работата. Во многу култури се користи мека четка за рачно да се опрашуваат со цвеќе, на овој начин е можно да се подобри жетвата. Општо земено, фабриката се одгледува со семиња . Тоа е лесен метод бидејќи тие 'ртат во период од 6 до 14 дена. Потребна е добро исцедена, но влажна песочна почва; Сепак, многу висока влажност може да го потисне формирањето на шеќери, кои лубениците не развиваат сладок вкус. Плодовите се собрани веќе зрели.

Постојат повеќе од 1.200 видови лубеници, кои имаат различни форми, бои, големини и вкусови.

Во моментов има повеќе од 1.200 видови лубеници, кои имаат различни форми, бои, големини и вкусови. Постојат некои без семиња . Комерцијалните лубеници се производ на припитомување и селективно одгледување што ги направи послатка, со повеќе нежна пулпа и помалку семиња.

Употреба

Лубеницата е плод со многу добар вкус. Со тоа тие подготвуваат освежителни пијалаци, салати, десерти, конзерви и некои јадења, но обично не се готват. Тоа добро се комбинира со храна како што се сирење и шунка, а од него добивате алкохолен пијалак. Во делови од Африка лисјата се собираат и се јадат како зеленчук. Кората може да се подготви во саламура или конзола, па дури и да се јаде како зеленчук. Семето е важно во некои традиционални афрички кујни; тие можат да бидат запечени и изедени солени или под земја и додадени на супи, сосови, леб и колачи. Не е невообичаено да се најдат семе од лубеница во тезгите на пазарот во Западна Африка. Тост, дури и дојде да се користи како замена за кафе.

Внатрешност на лубеница.

Лубеницата е многу богата со вода, што го прави идеален за луѓето на диети. Има просечни нивоа на витамин Ц и витамин А, покрај ликопен (антиоксиданс) и пектин. Семињата се извор на протеини и содржат 20-45 проценти нафта, што, впрочем, е корисно за готвење и облекување салати. Поради своите диуретични својства, некои луѓе го консумираат семето со цел да ги ослободат инфекциите на уринарниот тракт и . Во Сенегал, месото на лубеницата служи за протерување на цревните паразити.

Некои растенија во дивината произведуваат горчливи лубеници како резултат на присуството на кукуртитацини, соединенија кои дејствуваат како одбрана против тревопасни животни.

Закани и конзервација

Според Црвената листа на Меѓународната унија за заштита на природата, Citrullus lanatus е вид на "Мала загриженост" во Јужна Африка и не изгледа дека е во сериозна глобална опасност. Таа е подложна на антракоза, апикална гниење, бактериски зашеметеност од Erwinia tracheiphila , мувла волнена и прашкаст мувла. Ако не се третираат на време, тие можат да завршат со цели култури.