Цитрус x sinensis

Слаткото портокалово дрво е едно од најингурните овошни дрвја во светот, а нејзините плодови се нашироко популарни. Може да биде изненадувачки да се знае дека ова дрво, кое не е од диво потекло, е хибрид помеѓу дрвото на грејпфрут ( Citrus grandis ) и мандакотното дрво ( Citrus reticulata ). Зборот "портокалова" се чини дека доаѓа од арапскиот наранг, кој, пак, е изведен од санскрит нарагага или нагарања .

Ред: Sapindales
Семејство: Rutaceae
Род: Цитрус

Опис

Тоа е средно дрво кое достигнува приближна височина од 7,5 метри, но може да расте и двојно под одлични растечки услови. Има тенок багажник и кафеава кора, со тенки или малку дебели гранки и некои корени што излегуваат од земјата. Помладите гранки се зелени, флексибилни и имаат боцки. Се развива лисја зелена, трајни и овални и 6,5 до 15 сантиметри и ширина до 10 сантиметри. Рабовите може или не може да се извалкаат.

Малото цвеќе на портокаловото дрво, познато како цветови од портокал, растат сами или во групи од 2 до 6. Секој има 5 sepals со неколку stamens жолт врв и бели ливчиња. Тие се многу ароматични. Од нив се развиваат портокалите, тркалезни плодови околу 6.5-9.5 сантиметри во дијаметар со дебела, восочна кожа и боја која оди од зелена до интензивна портокалова . Тие имаат бел внатрешен слој, а потоа и пулпа составена од 10-14 сегменти што содржат сок.

Цвеќе, лисја и плодови на Citrus x sinensis.

Дистрибуција

Можно е дека слаткото портокалово дрво е родно во северозападна Индија или јужна Кина.

Можно е дека слаткото портокалово дрво е родно во северозападна Индија или јужна Кина. Во второто, неговото одгледување датира од 2400 или 2500 а. C. и изгледа дека не се ширел брзо. Фабриката пристигнала во медитеранскиот регион околу 1400 година од страна на трговците, а кога стигнал 17 век, портокаловата храна била посакувана плод и луксузно добро. Само во тој век, Citrus x sinensis беше однесен во Мексико и Јужна Америка од страна на шпанските освојувачи, а остатокот од Северна Америка е можно од француски. Како што беше кажано, слаткото портокалово нема директен див предок, бидејќи е резултат на хибридизација.

Во моментов, фабриката се одгледува во тропски и суптропски зони , но се смета дека главно е субтропична. Тоа е многу важна култура во САД, Јужна Африка, Австралија, дел од Јужна Америка и Карибите и на Далечниот Исток. Во САД, најголемите производители на сладок портокал се Флорида и Калифорнија.

Репродукција и сорти

Дрвото цути во пролет и лето. Нејзините цвеќиња се хермафродити , така што во исто време имаат и машки и женски органи. Ова им овозможува да се самоопрабодат. Пчелите и некои други инсекти ги pollinate благодарение на спори кои се придржуваат и ослободување од нивното тело кога доаѓаат да се хранат со слатки нектар, привлечени од аромата.

Одгледуваните портокалови дрвја можат да бидат засадени со семиња, сечи и графтови, иако дрвјата засадени од семиња имаат тенденција да произведуваат овошје побавно. Тие се способни да растат во контејнери, се додека земјата содржи добро ниво на хранливи материи и органска материја. Тоа не го толерира мразот добро.

Некои од најпознатите сорти на слаткото портокалово дрво се "Валенсија", "Ананас", "Папокот", "Вашингтон папокот", "Сангвина", "Беладона", "Берна", "Гарднер" и "Кралицата".

Употреба

Од портокаловото дрво се користат дрво, цвеќиња и, се разбира, плодот од кој се добива масло. Дрвото не се користи нашироко во производството на голем мебел, освен за мали алатки и предмети. Цветовите се користат како внатрешна декорација , а неговото масло, со кора и лисја, се користи за парфеми сапуни, средства за чистење и повеќекратна козметика. Маслото во лушпата содржи високи концентрации на лимонен, супстанца што знае да убива муви и болви.

Плодот е ѕвездата на Citrus x sinensis . Нејзината пулпа е слатка и кисела, и се јаде свежа, во десерти, метеж, конзерви или садови. Дури и алкохолни пијалаци се направени. Сокот е многу освежувачки и со етерични масла некои за јадење производи се зачинети. Портокал е многу богат со витамин Ц, фолна киселина, лутеин, калиум, влакна, флавоноиди и антиоксиданти, и им се припишуваат дигестивни и прочистувачки својства на крвта. Се верува дека може да го намали нивото на холестерол и дека лимонен го намалува ризикот од рак на дојка.

Портокал е многу богат со витамин Ц, фолна киселина и антиоксиданти.

Закани и конзервација

Портокаловото дрво е подложно на цитрус, леплив ексудат, гниење, бактериски оган, Diaporthe citri fungus , cottonwort pillbugs , aphids и други мали видови. Мразот често влијае на дрвјата, особено помладите. Тоа е изобилен вид дури и во домашните градини, па затоа не е глобално загрозена.