Daucus carota subsp. sativus

Моркови се основна храна во човечката исхрана. Сепак, тие портокалови зеленчуци кои се достапни во било кој супермаркет, научно име Daucus carota sativus , припаѓаат на култивиран подвид, додека видот Daucus carota е негова дива форма.

Морковците не се овошје, туку задебелени подземни корени.

Ред: Apiales
Семејство: Apiaceae
Род: Daucus

Опис

Daucus carota sativus е биенале растение: го комплетира својот биолошки циклус во период од 2 години. Многу е слична со Daucus carota , освен подолгите и компресираните стебла кои достигнуваат 60-200 сантиметри во височина и лисја слични на папрати, со кикирики (со неколку летоци). Има цвеќиња кои се развиваат во широка цвеќе, наречена умбло. Цветовите се многу мали; Тие се состојат од 5 ливчиња и 5 stamens и покажуваат бела до виолетова боја. Тој произведува еден вид суво овошје наречено есквизокарпио, со две мерикари во чија внатрешност се наоѓа семе.

Таа има подземен главен корен од 5 до 50 сантиметри и ширина од 1 до 10 сантиметри, со надворешна обвивка и внатрешно јадро. Таа чува хранливи материи, вклучувајќи шеќер, и затоа се згуснува и има суптилен сладок вкус. Коренот е она што правилно се нарекува морков .

Дистрибуција

Растенијата од родот Daucus се родени во умерени региони. Daucus carota природно расте во умерените зони на Азија и Северна Африка, како и на местата близу до морето во Европа. Можно е првите култивирани моркови да бидат произведени околу она што е сега Иран и Авганистан, и беа малку горчливи диви форма. Со намера да ја зголемат својата големина и сладост, мажите развиле обработена форма со попријатен вкус, кој може да се конзумира и суров и варен.

Инфлозии на Даукус карота.

Интересно, до средниот век, најмногу консумирале моркови беа пурпурни. Портокаловите доаѓаат од Холандија, од каде што почнале да се извезуваат помеѓу седумнаесеттиот и осумнаесетиот век и станале попопуларни. Денес, Daucus carota sativus се одгледува низ целиот свет. Меѓу најголемите производители на моркови се Кина, Русија, Обединетото Кралство, Узбекистан, Украина, Полска и САД.

Репродукција и сорти

Се одгледува како годишен отпорен за неговата употреба како зеленчук и како отпорна биенале за лековити намени. На кратко, тоа е собрано во својата прва година за човечка конзумација, а во втората година од животот, кога произведува цвеќиња, како лековити растенија, меѓу другите цели. Цветовите се развиваат од јуни до август; Тие се хермафродити, со машки и женски машки сексуални органи во исто време. Тие можат да се само-опрашуваат , иако им требаат пчели и бубачки да носат полен од еден орган до друг. Во август-септември, семето е зрело.

Сорти на моркови.

Честа е веста дека нејзината потрошувачка го подобрува ноќното гледање.

Морковите растенија најмногу се шират со семиња кои се посеани директно во почвата, кои мора да бидат плодни, добро исцедени и слободни од камчиња што може да го попречат растот на коренот и да го деформираат. Поради оваа причина, глинените почви не се најпогодни за растот на моркови. Фабриката претпочита да расте на полно сонце, но толерира мала сенка; исто така, толерира меки мразови.

Постојат многу видови на Daucus carota sativus , кои се поделени во 2 големи групи: ориентални моркови и западниот морков, во зависност од регионот каде што се одгледуваат. Западците се произведуваат во Америка и Европа и се појавија во Холандија, додека ориенталите, кои често се виолетови или жолти, генерално доаѓаат од Азија. Популарни сорти се "Flyaway", "Аделаид", "Пармекс", "Нелсон хибрид", "Црвениот Cored Chantenay" и "Danvers 126".

Употреба

Одгледувањето на Daucus carota sativus главно е направено од неговиот корен, човечка главен храна. Моркови се богати со витамин А , а исто така содржат витамин Б3, витамин Ц, витамин Б, железо, калиум, калциум, цинк и натриум, меѓу другите хранливи материи. Честа е веста дека нејзината потрошувачка го подобрува ноќното гледање, иако тоа е повеќе мит што бил пропагиран од страна на Германците за време на Втората светска војна, припишувајќи ја способноста на англискиот јазик да ги открива напаѓачите на нивната потрошувачка на моркови. Сепак, бета-каротенот што го содржат е многу корисен во случај лицето да има недостаток на овој витамин.

Моркови во сок.

Суви или варени моркови имаат убав сладок вкус. Ова ги прави многу разновидни за зеленчук, бидејќи се подготвени во слатки и вкусни јадења, па дури и во пијалаци. Око: некои од неговите хранливи материи се намалуваат кога се варат. Суровини се додаваат на многу видови салати или служат како закуска, придружени со сос или облекување. Печено месо добива многу мазна текстура. Тие се вообичаени во супи, супи и креми, како и во леб, колачи и други десерти.

Моркови го стимулираат протокот на урината да биде диуретик и помогне да се елиминира отпадот од бубрезите.

Моркови се многу добри за здравјето на луѓето . Стимулирајте го протокот на урината да биде диуретик и да помогне да се отстрани отпадот од бубрезите . Сув, рендан или пире, може да помогне во елиминацијата на црви.

Закани и конзервација

Одгледуваната морковна фабрика не е изложена на ризик да исчезне и навистина доживува неколку проблеми, освен за неколку болести кои ги намалуваат приносите. Така, некои растенија може да бидат погодени од бактерии како што се Xanthomonas campestris и Agrobacterium tumefaciens ; габи како Alternaria dauci, Alternaria radicina, Thanatephorus cucumeris и Rhizoctonia solani , и вируси од родот Алфамовирус, Умбривирус и Потивирус.